IMG 20171106 WA00003 października w Szkole Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej odbył się Powiatowy Konkurs Piosenki Patriotycznej. Konkurs był elementem obchodów 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Naszą szkołę reprezentowały Natalia Kurda i Hania Radwańska z klasy IV jako zespół oraz solistka - Magdalena Surowiec z klasy VI. Madzia zdążyła nas już przyzwyczaić do swoich sukcesów muzycznych. Także tym razem nie zawiodła i wyśpiewała II miejsce w kategorii soliści klasy IV -VII. Natomiast nasze nowicjuszki zostały nagrodzone wyróżnieniem w kategorii zespół. Na podkreślenie zasługuje fakt, że kategoria wiekowa wśród zespołów obejmowała uczniów od szkoły podstawowej, aż po średnią.  

Dziewczyny - byłyście świetne !

zadW Dzień Zaduszny na cmentarzu parafialnym w Kolbuszowej miały miejsce Harcerskie Zaduszki. W strugach deszczu nasi harcerze wraz z harcerzami z innych drużyn Hufca Kolbuszowa modlili się za zmarłych ze swoich rodzin, wszystkich poległych spoczywających na kolbuszowskim cmentarzu oraz wspominali harcerzy, którzy odeszli na Wieczną Wartę.

Dziękujemy dh Ani, Karolinie i Klaudii za służbę!

Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy odpowiedzieli na nasz apel i włączyli się w akcję zbiórki pieniędzy dla poszkodowanej w pożarze rodziny z Weryni. 

 

Samorząd Uczniowski

P1030946W pechowy piątek 13 października świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej czyli święto wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły. Główna uroczystość miała miejsce o godzinie 11.00, ale już od rana szkolnymi korytarzami przemykali uczniowie chowając pod kurtkami piękne, kolorowe kwiaty.

Uroczystą akademię przygotowała klasa IV z wsparciem kilku koleżanek z klasy VII. Rozpoczęło się trochę dziwnie, bo oto na szkolnym korytarzu, podczas przerwy stanęła grupa uczniów ubranych w codzienne, szkolne stroje. Szybko jednak okazało się, że i oni pod szarymi bluzami coś chowają - eleganckie, galowe stroje, tak adekwatne do tej szkolnej uroczystości. Wierszami, żartami i pięknym śpiewem wywołali radość i wzruszenie wśród widzów. 

Z życzeniami tego dnia śpieszyli nie tylko uczniowie i rodzice. Pani dyrektor odczytała niektóre życzenia, jakie dotarły do nas pocztą; od władz i instytucji zaprzyjaźnionych z naszą szkołą. Tradycyjnie, na zakończenie uroczystości nauczycielom i pracownikom szkoły zostały wręczone nagrody Dyrektora Szkoły. 

Nagrodzonym gratulujemy, a uczniom dziękujemy za piękne świętowanie!

 

P1030941P1030944P1030948P1030951

IMG 295929 września, w 26 rocznicę nadania naszej szkole imienia Szarych Szeregów, obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły. Rozpoczęliśmy mszą świętą w naszym kościele, a następnie uroczystości przeniosły się do szkoły. Najpierw uczniowie klasy VII w bardzo interesującym występie przypomnieli nam historię Szarych Szeregów, a szczególnie bohaterskie postawy harcerzy z tamtego okresu. Pokazali, że takie postawy mogą być wzorem także dla współczesnej młodzieży.
Kolejnym elementem obchodów Święta Patrona Szkoły było przyjęcie pierwszoklasistów w poczet uczniów szkoły. Najpierw pierwszaki zostały dokładnie przepytane, a kiedy jury uznało egzamin za zaliczony złożyli ślubowanie. Na koniec pani dyrektor dokonała uroczystego pasowania na ucznia.
Dziękujemy wszystkim gościom i rodzicom za obecność, życzenia i prezenty dla uczniów.

IMG 2937IMG 2972

IMG 2929IMG 2988


5W dniu 23 września Drużyna Harcerska z naszej szkoły pojechała z harcerzami Kolbuszowskiego Hufca na 2-dniową wycieczkę do Zakopanego. Wyjechaliśmy o godzinie 4.00 rano. Na miejscu dołączył do nas przewodnik tatrzański. Najpierw oglądaliśmy skocznie narciarskie, na których odbywają się zawody w skokach. Pierwszym obiektem, który zwiedzaliśmy było Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Podziwialiśmy pięknie zdobione wnętrze sanktuarium. Kolejną atrakcją było zwiedzenie najstarszego kościoła w Zakopanem oraz pobliskiego cmentarza zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, odwiedziliśmy symboliczny grób generała Mariusza Zaruskiego, Willę „Krywań”, gdzie mieszkał i starą siedzibę TOPR. W czasie deszczu wjechaliśmy kolejką górską na Gubałówkę. Tak zakończył się pierwszy dzień pobytu. Spaliśmy w Bukowinie Tatrzańskiej w schronisku harcerskim "Głodówka". Drugi dzień to już prawdziwa górska wyprawa! Najpierw byliśmy na Mszy św. na Wiktorówkach, potem na Rusinowej Polanie, cel -Gęsia Szyja –1448 metrowy szczyt. Przepiękne widoki gór po drodze. Pod koniec wycieczki wszyscy udaliśmy się na słynne Krupówki, aby kupić pamiątki dla siebie i naszych bliskich, a także zjeść posiłek.

Ta wycieczka pokazała nam jak w naszym kraju jest pięknie i że warto zwiedzać jego zakątki.

Czuwaj

1

                 Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2017/2018.                           Z tej okazji życzymy wszystkim uczniom, by zdobywanie wiedzy było dla Was fascynującą przygodą, a szkoła miejscem radości i wielu przyjaźni. 

 

 

 

 

sz1

Dnia 17 maja 2017r. w naszej szkole przeprowadzony został XIV Gminny Drużynowy konkurs pod hasłem "Śladami Szarych Szeregów". Tym razem tematem zmagań była historia harcerstwa i Szarych Szeregów na Podkarpaciu: wydarzenia i sylwetki niezwykłych ludzi m. in. z Rzeszowa, Mielca, Kolbuszowej, Jasła i Krosna.

Oto wyniki konkusu:

I miejsce - Szkoła Podstawowa z Bukowca

II miejsce - Szkoła Podstawowa z Kolbuszowej Górnej

sz2

III miejsce - Szkoła Podstawowa z Zarębek

Zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymali nagrody książkowe, a pozostali nagrody pocieszenia. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

Na ten dzień w szkole wszyscy czekali. 21-go lutego naszą szkołę odwiedził szczególny gość  - Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Jan Wątroba - Pasterz Diecezji Rzeszowskiej w asyście towarzyszących duszpasterzy. Wizyta tak szanownych gości była wyjątkowym wydarzeniem dla dyrekcji, nauczycieli, rodziców i uczniów naszej szkoły.

Uroczyste powitanie Księdza Biskupa zainicjowali uczniowie wspólnym śpiewem piosenki „Bądź pozdrowiony gościu nasz”. Na początku tego niezwykłego spotkania, słowa powitania wygłosiła pani dyrektor Krystyna Czochara, a zarazem przybliżyła kierunki pracy dydaktyczno - wychowawczej naszej placówki oraz doceniła współpracę z Księdzem Proboszczem Stanisławem Krasoniem. Następnie szczególnego gościa powitali nasi uczniowie zapraszając na program artystyczny przygotowany w oparciu o „myśli” i „drogowskazy” przekazane przez Świętego Jana Pawła II.

„Świętość i wielkość zaczyna się już od domowego ogniska, od szkoły podstawowej, od ideałów jakie sobie stawiamy na tym etapie naszego życia.” Uczniowie w artystyczny sposób przekazali wartości jakie niesie rodzina, patriotyzm, właściwe rozpoznanie swojego powołania. Przybliżyli osiągnięcia uczniów naszej szkoły w konkursach na różnych szczeblach.  Urozmaiceniem programu artystycznego był śpiew piosenek o charakterze religijnym i patriotycznym związanym tematycznie z przedstawieniem.

Spotkanie nie mogłoby się obyć bez serdecznej rozmowy Księdza Biskupa z uczniami. Dziękując za możliwość spotkania w naszej szkole podziękował dyrekcji, nauczycielom, rodzicom za trud i poświęcenie jakie wkładają w wychowanie młodego pokolenia. Na zakończenie wizyty udzielił wszystkim zebranym pasterskiego błogosławieństwa. Mamy nadzieję, że wizyta Księdza Biskupa w progach naszej szkoły zapisze się nie tylko na stronach naszej kroniki, ale także w naszych sercach i pamięci jako niezwykłe spotkanie.

Cieszymy się z tych odwiedzin i życzymy Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi wielu Łask Bożych w pracy duszpasterskiej w naszej diecezji.

b1

 b5b2b3b4

P1010699 29 września 2014r. Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów w Kolbuszowej Górnej obchodziła niezwykły jubileusz. Uczniów, rodziców, nauczycieli, absolwentów, zaproszonych gości  oraz sympatyków szkoły zgromadziła chęć uświetnienia 150-lecia szkolnictwa w Kolbuszowej Górnej i 50-lecia szkoły podstawowej. Jubileusz był okazją do wspomnień, które choć minione, zawsze pozostają w pamięci.

Uczniowie szkoły: Kasia i Ludwik zaprosili uczestników w niezwykłą podróż w czasie. Przypomnieli początki szkoły i jej najnowsze dzieje. Dowiedzieliśmy się, że historia szkolnictwa w Kolbuszowej Górnej rozpoczyna się około 150 lat temu. Pierwsza szkoła o nazwie „Szkoła Ludowa” w Kolbuszowej Górnej powstała w latach sześćdziesiątych XIX wieku. Kto był pierwszym nauczycielem w tej szkole nikt dziś ze starszego społeczeństwa nie pamięta, napisała Pani Maria Chruściel na pierwszej stronie szkolnej kroniki. Wiadomo, że od 1870 roku pracował w niej jako nauczyciel przez 44 lata Michał Borodzic. Wspominaliśmy tych, którzy tworzyli historię szkoły, a którzy odeszli, kolejnych kierowników, dyrektorów, nauczycieli.

Kasia i Ludwik zastanawiali się jak kiedyś pracowali uczniowie bez kolorowych podręczników, komputerów, tablic interaktywnych czy wspaniałej Sali gimnastycznej. Doszli do wniosku, że mieli równie mądrych nauczycieli, którzy oprócz umiejętności czytania i pisania pomagali im rozumieć świat. Zmieniającą się rzeczywistość można było obserwować na slajdach pięknie przygotowanej prezentacji.

W trakcie uroczystości do szkolnej społeczności zostali przyjęci najmłodsi uczniowie. Złożyli uroczyste ślubowanie, dowodząc dojrzałości szkolnej. Dostarczyli nam niezwykłych wzruszeń.

Przypomniano o osiągnięciach dydaktycznych, artystycznych i sportowych. Pokazano działalność harcerską w szkole. Można było obejrzeć wywiad nakręcony przez uczniów z byłą panią dyrektor i poznać odpowiedź na pytanie skąd wzięła się data święta naszej szkoły 29 września (29 września 1991r. – nadanie szkole imienia Szarych Szeregów). Można było poznać datę ufundowania szkole sztandaru – 5 maja 2002 roku, a także dowiedzieć się, że szkole przyznany został medal Pro Memoria, za działania na rzecz upamiętnienia osób walczących o wolność Polski.

Uroczystość uświetniały występy uczniów: wiersze, piosenki, taniec. Zachwycano się wspaniałym śpiewem w wykonaniu uczniów i absolwentów szkoły. Podziwiano prace wykonane na Gminny Konkurs Plastyczny „Moja Szkoła”. Swoją sympatię dla szkoły wyrazili zaproszeni goście. Były życzenia, kwiaty, prezenty dla najmłodszych uczniów. Jubileusz był też okazją do wspomnień, rozmów o dawnych latach. Można było zabrać wydany z okazji jubileuszu Folder o szkole i pamiątkowy kalendarzyk.

Galeria zdjęć