P1010699 29 września 2014r. Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów w Kolbuszowej Górnej obchodziła niezwykły jubileusz. Uczniów, rodziców, nauczycieli, absolwentów, zaproszonych gości  oraz sympatyków szkoły zgromadziła chęć uświetnienia 150-lecia szkolnictwa w Kolbuszowej Górnej i 50-lecia szkoły podstawowej. Jubileusz był okazją do wspomnień, które choć minione, zawsze pozostają w pamięci.

Uczniowie szkoły: Kasia i Ludwik zaprosili uczestników w niezwykłą podróż w czasie. Przypomnieli początki szkoły i jej najnowsze dzieje. Dowiedzieliśmy się, że historia szkolnictwa w Kolbuszowej Górnej rozpoczyna się około 150 lat temu. Pierwsza szkoła o nazwie „Szkoła Ludowa” w Kolbuszowej Górnej powstała w latach sześćdziesiątych XIX wieku. Kto był pierwszym nauczycielem w tej szkole nikt dziś ze starszego społeczeństwa nie pamięta, napisała Pani Maria Chruściel na pierwszej stronie szkolnej kroniki. Wiadomo, że od 1870 roku pracował w niej jako nauczyciel przez 44 lata Michał Borodzic. Wspominaliśmy tych, którzy tworzyli historię szkoły, a którzy odeszli, kolejnych kierowników, dyrektorów, nauczycieli.

Kasia i Ludwik zastanawiali się jak kiedyś pracowali uczniowie bez kolorowych podręczników, komputerów, tablic interaktywnych czy wspaniałej Sali gimnastycznej. Doszli do wniosku, że mieli równie mądrych nauczycieli, którzy oprócz umiejętności czytania i pisania pomagali im rozumieć świat. Zmieniającą się rzeczywistość można było obserwować na slajdach pięknie przygotowanej prezentacji.

W trakcie uroczystości do szkolnej społeczności zostali przyjęci najmłodsi uczniowie. Złożyli uroczyste ślubowanie, dowodząc dojrzałości szkolnej. Dostarczyli nam niezwykłych wzruszeń.

Przypomniano o osiągnięciach dydaktycznych, artystycznych i sportowych. Pokazano działalność harcerską w szkole. Można było obejrzeć wywiad nakręcony przez uczniów z byłą panią dyrektor i poznać odpowiedź na pytanie skąd wzięła się data święta naszej szkoły 29 września (29 września 1991r. – nadanie szkole imienia Szarych Szeregów). Można było poznać datę ufundowania szkole sztandaru – 5 maja 2002 roku, a także dowiedzieć się, że szkole przyznany został medal Pro Memoria, za działania na rzecz upamiętnienia osób walczących o wolność Polski.

Uroczystość uświetniały występy uczniów: wiersze, piosenki, taniec. Zachwycano się wspaniałym śpiewem w wykonaniu uczniów i absolwentów szkoły. Podziwiano prace wykonane na Gminny Konkurs Plastyczny „Moja Szkoła”. Swoją sympatię dla szkoły wyrazili zaproszeni goście. Były życzenia, kwiaty, prezenty dla najmłodszych uczniów. Jubileusz był też okazją do wspomnień, rozmów o dawnych latach. Można było zabrać wydany z okazji jubileuszu Folder o szkole i pamiątkowy kalendarzyk.

Galeria zdjęć